Izlet na Južni Velebit

Zrmanja

Datum izleta: Subota, 19. lipnja 2021.

Vodič: Delija Gagulić

Mobitel: 098 442 596

Email: delijagagulic514@gmail.com

Prijave:
Pozivaju se članovi Društva da se prijave na četverodnevni izlet od (19.-22.06.2021.) na području Južnog Velebita. Prijave se primaju na mobitel, viber i e-mail vodiča ili preko viber grupe – „Planinarska“
Prijevoz je organiziran osobnim automobilima.
Polazak iz Lovrana (parkiralište stolarija) u 7:00 h.
Za cijelo vrijeme boravka, smještaj je organiziran u mobilnim kućicama Mićanovi dvori.

P l a n   I z l e t a:
1. Dan - 19.06.2021.

Laganom vožnjom okvirno 4 h stiže se na odredište u 11 h. Pripreme za rafting-kajak po rijeci Zrmanji u trajanju 3 do 3:30 h. Nakon raftinga smještaj u mobilnim kućicama Mićanovi dvori u Kruševu. Zajednička večera - roštilj (naše namirnice).

2. Dan - 20.06.2021.
Odlazak na Crnopac, na jedan od najatraktivnijih dijelova na Južnom Velebitu. Iznimno krševit teren pun dubokih ponikva, strmih litica, pravi labirint ponora i kukova. Prilaz Prezid -pl. sklonište Crnopac- V.Crnopac 4 sata- sve ture su zahtjevne te je za njih potrebna dobra kondicija i spretnost, iako su najteža mjesta osigurana sajlama, klinovima i ljestvama- (odnosi se na prvu grupu)

Druga grupa, kondicijski manje spremna - ići će kanjonom rijeke Krupe, a put ćemo započeti kod manastira Krupa, gdje rijeka teče plitkim tokom kroz polje, krajnje odredište nam je Kudin most, koji je puno više od običnog mosta i prijelaza preko njega.To je poučna staza koja obilazi najljepši dio modro-zelene Krupe, uključujuči i Deveterac, devet sedrenih kaskada s velikim slapom. Rijeka Krupa je najveći pritok rijeke Zrmanje, bistra hladna planinska rijeka, koju krasi 19 slapova. Posjet manastiru Krupa. Umjereno zahtjevno 5-7 sati hoda. Po povratku zajednička večera u restoranu, (hranu plaća Društvo a piće svatko sebi).

3. Dan - 21.06.2021.
Vilinski kukovi 922 m i Mamet jama. Vilinski kukovi se nalaze između Tulovih greda i Crnopca. To je prostor mitskih vjerovanja, što ne začuđuje obzirom na nadnaravnu ljepotu prizora mističnih kukova svih oblika.
Mamet jama duboka 206 m, otvor jame je eliptičnog oblika, 60 x 70 m, i predstavlja najimpresivniji jamski otvor u Hrvatskoj. Najveće jame na svijetu su odredište base jumpera.Takva je u Meksiku, jama Sotanode de la Golondrinas. Prvi i jedini skakač u Mamet jamu je Felix Baumgartner, austrijanac padobranom  skočio u 200 m duboku jamu.
Polazak iz Muškovca, kružnom stazom - ukupno hodanje 6 sati+ odmori. Ukupan uspon 1000 m. Okvirni plan Muškovci- Pećice-Mamet jama- Vilinski vrh (922m) _Panoga (1064m) - Pećice- Muškovci. Umjereno zahtjevno - (odnosi se na prvu grupu)
Druga grupa može samo do Mamet jame. Po povratku večera u vlastitom aranžmanu.

4. Dan - 22.06.2021.
Nakon doručka odlazak iz Mićanovih dvora i odlazak na Tulove grede najviši vrh 1120 m. Mistično mjesto starih Slavena. Prema predajama tu su živjele mitske velebitske vile. Tu je sniman film Winetoo. Dolazimo autom do prijevoja Prag, burobran 869 m vrh - Tulove grede 1120 m. Dužina staze 3,4 km 1:30 h. hoda - umjereno zahtjevno. Po povratku odlazak kući.

Napomena:
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost, te su dužni pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Organizator ima pravo promjene plana i programa, prema postojećim uvjetima na terenu te vremenskim prilikama, također, zadržava pravo procjene kondicijske sposobnosti pojedinih sudionika izleta.

Cijena izleta: 600,00 kn po osobi. Noćenje 260,00 kn po osobi. Rafting/kajak fakultativno skupljamo 4.06.2021. na sastanku društva u 20:00 h. Za 1.dan večera (hrana + piće) dijelimo svi.
Akontacija: 400,00 kn