Jednodnevni izlet u Italiju

Dolina Glinščice -Tršćanski zaljev

Datum izleta: Nedjelja, 15. travnja 2018.

Vodič: Jadranka Kresović

Mobitel: 091 520 40 91

Poziv članovima Društva da se prijave na jednodnevni izlet - Tršćanski zaljev-dolina Glinščice zakazan za 15.04.2018. Prijave u prostorijama Društva, na tel. vodiča ili E-mail.
Polazak:                                 u 9 sati
Mjesto polaska:                      parking - Lovran kod tišljarije
Težina staze:                          srednje zahtjevna staza
Vrijeme hoda:                         ( 3 h)
Prijevoz:                                 Osobnim automobilima
Osnovna oprema, primjerena planinarska obuća i odjeća, dovoljno tekućine (putem nema mogućnosti opskrbe)

U slučaju lošeg vremena izlet se odgađa.

Kratak opis:

Socerb je početna točka pohoda, od kuda staza dalje vodi po grebenu  do vidikovca sa kojeg se vidi cijeli Tršćanski zaljev. Pogled nas prati cijelim putem  do vrha Griža. Lijepo se vidi  dolina rijeke Glinščice/Val Rosanda. Dolina rijeke Glinščice slikovita je dolina, smještena jugoistočno od Trsta blizu slovensko-talijanske granice. U dolini postoji nekoliko prirodnih i kulturnih znamenitosti koje vrijedi pogledati. U dolini možete vidjeti vodopad Supet, zidine krškog ruba, bivšu rimsku vodu s lijepim mostom, vlak nekadašnje željeznice, crkva Sv. Marija.
Ovom pješačkom turom predviđen je posjet spomeniku velikom alpinisti Emilu Comiciu (U Veloj Dragi  na Učki - najviš toranj zove se Komicijev toranj -- na njega se popeo prvi).
Mogućnost - tko bi želio vidjeti staru prugu Rijeka - Trst uz kraće penjenje na drugu stranu do mjesta Botač, dolaskom na vidikovac staza se spušta  u dolinu u kojoj se nalazi  planinarski dom na najnižoj nadmorskoj visini.