putopis Sitno Gornje pl. dom Girometta

PONEDJELJAK, 18. SVIBNJA, 2015.
Autor teksta: Mirko Bjelan
Mala ekipa od 5 članova (3 člana PD Knezgrad iz Lovrana i 2 člana PD Učka  iz Rijeke), odlučila se na trodnevni izlet i planinarenje na Mosoru od 18. do 20. svibnja, 2015.  Trodnevna avantura osmišljena je na način, da se prođe najvećim dijelom greben Mosora - od Sitnog Gornjeg preko doma Umberto Girometta – vrh Ljubljan – Vickov stup – Veliki Kabal –„sklonište Ljuto kame“ (  kontejner ) - Botajna – Sveti Jure (Kozik) – Sošice. Cilj prvog dana (18. 05. 2015.) bio je stići automobilom do naselja Gornje Sitno i dalje nastaviti uspon do planinarskog doma Umberto Girometta. Drugi dan: (19. 05. 2015.) od doma Girometta na Ljubljan – Vickov stup – Veliki Kabal – sklonište kontejner – planinarski dom Umberto Girometta. Treći dan: (19. 05. 2015.) pl. doma Girometta – sklonište Kontejner – Botajna - Sveti Jure (Kozik) – Dubrava (zaselak Sošice).

Pješačkih pristupa planinarskom domu Umberto Girometta ima nekoliko. Najčešći i najkraći pristup domu je selo Gornje Sitno (0,45 min.)., ima ih još nekoliko: Žrnovnica - Zagrađe - planinarski dom 2 h, Dubrava - planinarski dom (1 h i 20 min.), Kučine - Miličevića špilja - planinarski dom (3 h i 30 min.), Mravinci do doma (3 h i 30 min.), Dugopolje pl. dom (4 h i 30 min.), Kotlenice – pl. dom (5 h), te Donji Dolac – pl. dom (3 h i 30 min.).

KOLNI PRISTUP:
Osobnim automobilom krenuli smo iz Lovrana i nastavili vožnju preko: Senja-Vratnika- Žuta Lokva, gdje ulazimo na autocestu, dalje Dalmatinom do čvora Dugopolje, gdje izlazimo s autoceste, dalje nastavljamo preko Klisa-Solina-Mravinci-Kučine-Žrnovnica do Gornjeg Sitnog. Dužina puta 395 km. Vrijeme vožnje 4 h i 40 minuta.
Uspon prema domu Umberto Girometta započinjemo u 19 h iz centra Sitno Gornje. Markirana staza najprije vodi 300 m asfaltnom cestom zatim skreće desno , prolazi između kuća kroz naselje Gruice a potom se nešto strmije uspinje građenim putom i stepeništem, te izlazi na makadamsku cestu ( započetu – nedovršenu prema domu). Tu nam se pružaju dva smjera uspona prema domu. Desno makadamskom cestom preko Poljičina i lijevo planinarskom stazom preko prijevoja Kažela.

Mi smo se odlučili krenuti lijevim putom -  planinarskom stazom dobro markiranom, koja se na početku strmije uspinje i vijuga po kamenjaru prošaranom travom s mnogo planinskog cvijeća. Staza dalje nastavlja nešto polegnutije i izlazi na visoravan i raskrižje putova:

Lijevo staza vodi za vrh Ljubljan 2 h, Vickov stup 2 h, Lugarnica 1 h i 30 min. i Žrnovnica 1 h i 30 min. Desno vodi staza za planinarski dom Umberto Girometta. Od ovog križanja nakon 15 minuta laganog hoda stiže de do planinarskog Doma.
Dužina staze 2 km. Aktivno vrijeme hoda 0,49 minuta. Vrijeme stajanja 0,28 minuta. Ukupno vrijeme 1 h i 17 minuta. Savladana je visinska razlika 293 m. Minimalno 575 m, maksimalno 868 m. Stupanj uspona 14,3%.

Pogled na Mosor.

Sitno Gornje – ishodište pohoda.

Na stazi iznad sela.

Staza presijeca makadamsku cestu.

Pogled na zvjedrarnicu.

Stazom kroz visoku borovu šumu.

Planinarski dom Umberto Girometta (n/v 868 m).

Gpx tragovi na Google earthu.